Dział Współpracy Międzynarodowej

Zasady rekrutacji

en_co-funded_by_the_eu_pos.jpg

1. Student ma możliwość wyjazdu na wymianę więcej niż jeden raz, z zastrzeżeniem pkt 3.

2. Minimalny czas trwania praktyki długoterminowej wynosi 2 miesiące.

3. Łączna, maksymalna długość pobytu na wymianie to 12 miesięcy na każdym z 3 cykli studiów (tzw. kapitał mobilności):
- inżynierskie max. 12 mies.,
- magisterskie max. 12 mies.,
- doktoranckie max 12 mies.
Do kapitału mobilności wlicza się wcześniejszy udział w programie Erasmus+ (KA103 i KA107), Erasmus Mundus.

4. Student rozliczany jest z długości pobytu na wymianie z dokładnością do 1 dnia, na podstawie zaświadczenia o realizacji praktyki/stażu.

5. Aplikować o udział w praktykach studenckich w ramach Programu Erasmus+ mogą tylko studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy spełniają następujące kryteria formalne:
a) są zarejestrowani na studiach stacjonarnych/ niestacjonarnych prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu (licencjata, inżyniera, magistra lub doktora) PWr., w tym Wydziałów Zamiejscowych.

UWAGA: Oferta nie dotyczy słuchaczy studiów podyplomowych;
b) w momencie wyjazdu mają ukończony co najmniej pierwszy rok studiów pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich). Dopuszczalne są wyjazdy studentów pierwszego roku pierwszego stopnia w okresie wakacyjnym (od 1 lipca), pod warunkiem uzyskania zgody Dziekana na wyjazd. Studenci niższych lat mogą być zakwalifikowani tylko w sytuacji, gdy są równocześnie absolwentami innego kierunku studiów na PWr.
c) w czasie całego pobytu w na wymianie muszą być zarejestrowani jako studenci studiów I, II lub III stopnia (studiów doktoranckich), posiadać czynny status studenta, dodatkowo nie mogą podejść do egzaminu dyplomowego przed zakończeniem wymiany;
d) w momencie wyjazdu i podczas pobytu nie przebywają na żadnym urlopie (dziekańskim, zdrowotnym, zawodowym, wychowawczym), na kierunku studiów, z którego wyjeżdżają na wymianę.
e) w czasie rekrutacji i w momencie wyjazdu na studentach nie może ciążyć kara dyscyplinarna ani też nie może być prowadzone przeciwko nim postępowanie dyscyplinarne;
f) mogą posiadać obywatelstwo dowolnego kraju świata, o ich uprawnieniu do wyjazdu decyduje fakt przynależności do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej; studenci obcokrajowcy nie mogą wyjeżdżać na praktykę/staż do kraju, którego mają obywatelstwo i/lub z którego pochodzą.

6. Aplikować o udział w stażach absolwenckich w ramach Programu Erasmus+ mogą tylko studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy spełniają następujące kryteria formalne:
a)  są zarejestrowani na ostatnim roku studiów stacjonarnych/ niestacjonarnych prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu (licencjata, inżyniera, magistra lub doktora) PWr., w tym Wydziałów Zamiejscowych. Oferta nie dotyczy słuchaczy studiów podyplomowych;
b)  w momencie wyjazdu mają ukończony ostatni rok studiów I, II lub III stopnia;
c) mogą posiadać obywatelstwo dowolnego kraju świata, o ich uprawnieniu do wyjazdu decyduje fakt przynależności do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej; studenci obcokrajowcy nie mogą wyjeżdżać na praktykę/staż do kraju, którego mają obywatelstwo i/lub z którego pochodzą.

7. Osoby ubiegające się o staż absolwencki muszą podejść do rekrutacji jeszcze jako studenci, przed obroną. Aplikacja jest ważna 12 miesięcy od daty obrony i może być wykorzystana w celu organizacji wielokrotnych wyjazdów w ramach posiadanego przez uczestnika kapitału mobilności.

8. Studenci/absolwenci zakwalifikowani na wymianę zobowiązani są do zapoznania się z przepisami dotyczącymi wjazdu na terytorium kraju przyjmującego w związku z planowanym pobytem jako stypendyści Erasmus+.

9. Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji studentów na praktyki i staże absolwenckie w ramach Programu Erasmus+ jest Dział Współpracy Międzynarodowej (dalej: DWM). W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą: Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+ na PWr. oraz pracownik Sekcji Współpracy Międzynarodowej.

10. Przy kwalifikowaniu kandydatów do Programu Erasmus+ brane są pod uwagę następujące kryteria:
a) dobre wyniki w nauce,
b) znajomość języka obcego, w którym praktyka/staż będzie się odbywać

11. Dokumentami wymaganymi dla rekrutacji są:
1) podpisany formularz aplikacyjny, ze zdjęciem;
2) zaświadczenie z dziekanatu o średniej ważonej ze wszystkich ocen uzyskanych w toku studiów;
3) EUROPASS CV w języku angielskim (lub innym języku obcym);
4) potwierdzenie znajomości języka obcego, w którym praktyka/staż będzie się odbywać:
a) kopia certyfikatu językowego wraz z oryginałem do wglądu (listy uznawanych certyfikatów dostępne na stronie internetowej SJO),
b) wydruk z indeksu elektronicznego z oceną z egzaminu z języka obcego na poziomie minimum B2E lub B2.2 (poziom języka B2+/C1+ nie będzie akceptowany). 
UWAGA: osoby, które w poprzednich latach zdały egzamin podczas rekrutacji do Programu Erasmus+ lub Leonardo da Vinci są zwolnione z egzaminu, o ile zgłoszą to podczas składania dokumentów rekrutacyjnych.
Przyjmowane są jedynie kompletne dokumenty rekrutacyjne, wypełnione komputerowo i drukowane obustronnie.

12. Komplet dokumentów rekrutacyjnych należy złożyć osobiście w godzinach pracy DWM / pocztą tradycyjna lub drogą mailową.
     
13. Rekrutacja ma charakter ciągły. Aplikacje będą rozpatrywane na bieżąco, a granty przyznawane do wyczerpania środków. Maksymalna liczba studentów zakwalifikowanych do Programu zależy od wysokości dofinansowania przyznanego Politechnice Wrocławskiej w danym roku przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.

14. Osoby zakwalifikowane zostaną dopisane do listy osób wyjeżdżających. W przypadku wyczerpania miejsc, stworzona zostanie lista rezerwowa. Osoby z tej listy będą na bieżąco informowane o możliwościach wyjazdów.

15. Pozytywne przejście rekrutacji nie jest jednoznaczne z wyjazdem na praktykę. Ostatecznym warunkiem uczestnictwa w Programie jest akceptacja kandydatury studenta przez instytucję przyjmującą.

16. Każdy kandydat do stypendium Erasmus+ musi złożyć przed podpisaniem umowy finansowej oświadczenie w formie pisemnej  o udziale w przeszłości w programie Erasmus+ (KA103 i KA107) lub Erasmus Mundus, niezależnie od tego, czy otrzymał stypendium i czy stypendium było wypłacone przez PWr czy inną uczelnię.

17. W okresie pobierania stypendium Erasmus+ student nie może pobierać innego stypendium finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonego na pokrycie tych samych kosztów.

18. Studenci, którzy są uprawnieni na PWr do otrzymywania innego rodzaju stypendium (np. naukowe, socjalne) zachowują prawo do jego pobierania.

19. Studenci uprawnieni do stypendium socjalnego na PWr w momencie rekrutacji, na podstawie zaświadczenia z Działu Pomocy Socjalnej PWr, dostarczonego do DWM będą uprawnieni do otrzymania dodatkowego dofinansowania w równowartości 250 euro na każdy miesiąc pobytu na praktyce, zgodnie z zasadami dofinansowania przyjętymi na rok akademicki 2021/22. 

20. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności  mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe ze strony Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Przyznana kwota dofinansowania będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych (faktury, rachunki itp.). Więcej informacji na stronie DWM.

21. Wszystkie informacje dotyczące udziału w Programie Erasmus+ są dostępne na stronie internetowej DWM. W przypadkach nie ujętych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+.

Politechnika Wrocławska © 2024