Włączanie i różnorodność

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA W REALIZACJI PRIORYTETU WŁĄCZANIA I RÓŻNORODNOŚCI DLA UCZESTNIKÓW PROGRAMU ERASMUS+

W kontekście priorytetów Programu Erasmus+, warto zaznaczyć, że Politechnika Wrocławska od lat konsekwentnie wdraża koncepcję uczelni otwartej i przyjaznej dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ta inicjatywa ma na celu eliminację wszelkich ograniczeń dla studentów z niepełnosprawnościami, co pozwala na pełniejsze korzystanie z możliwości edukacyjnych oraz integrację tych osób w życie akademickie i społeczne. Działania podejmowane przez Politechnikę Wrocławską w tym zakresie wpisują się w ducha Programu Erasmus+, który promuje równość dostępu do edukacji oraz integrację społeczną i akademicką wszystkich uczestników.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO)
Pełni istotną rolę w procesie aplikacyjnym dla studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+. Dział ten oferuje kompleksowe wsparcie dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zapewniając im między innymi niezbędną pomoc w zorganizowaniu wymiany zagranicznej w programie Erasmus+. Specjaliści z PRO/DDO wspierają studentów w dostosowaniu
procedur aplikacyjnych do ich indywidualnych potrzeb. Dzięki ich zaangażowaniu, uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w programie Erasmus+ staje się bardziej dostępne i komfortowe, co sprzyja realizacji celów mobilności edukacyjnej oraz integracji międzynarodowej.

Liderzy dostępności
W ramach wsparcia Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) została powołana Grupa "Liderów dostępności" czyli osób wyłonionych spośród pracowników uczelni, chcących zaangażować się w propagowanie idei dostępności.Grupa przeszła trzymiesięczne szkolenie dotyczące tematyki wsparcia i dostępności.
Zadaniem tych osób jest:

• wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach Politechniki Wrocławskiej,
  • propagowanie idei dostępności,
  • rozwijanie swoich umiejętności na spotkaniach super wizyjnych, gdzie Zespół wymienia się doświadczeniem i rozwiązuje bieżące problemy w pracy ze studentami.

Jednym z liderów dostępności jest pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Poradnia Psychologiczna na Politechnice Wrocławskiej
Stanowi istotne wsparcie dla osób z mniejszymi szansami, w tym dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy uczestniczą w programie Erasmus+. Dzięki możliwości kontaktu z psychologami online już na pobycie w wymianie studenckiej, studenci zyskują profesjonalne wsparcie w procesie adaptacji do nowego środowiska akademickiego oraz pomocy w radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami emocjonalnymi czy stresującymi sytuacjami. Dodatkowo, Poradnia Psychologiczna wspiera również inne grupy studentów z mniejszymi szansami, takie jak studenci spoza UE, osoby o niskich dochodach czy osoby należące do mniejszości etnicznych, poprzez udzielanie wsparcia psychologicznego dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Działania podejmowane przez Poradnię Psychologiczną wpisują się w ducha priorytetów Programu Erasmus+ poprzez promowanie równego dostępu do wsparcia psychologicznego, integrację społeczną oraz eliminację barier psychospołecznych w procesie uczestnictwa w wymianie studenckiej.

Równa Politechnika
Inicjatywa ta stanowi istotny wkład w zwalczanie dyskryminacji na wielu płaszczyznach, takich jak płeć, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, niepełnosprawność czy status społeczno-ekonomiczny. Poprzez różnorodne działania, jak warsztaty, szkolenia oraz kampanie edukacyjne, inicjatywa ta promuje równość szans i dostępu do edukacji oraz przeciwdziałanie wszelkim
przejawom dyskryminacji na uczelni. W ten sposób wspiera wartości priorytetowe Programu Erasmus+, takie jak integracja społeczna, promowanie różnorodności oraz eliminacja barier w dostępie do edukacji. Działania podejmowane w ramach „Równej Politechniki” sprzyjają tworzeniu otwartego i inkluzywnego środowiska akademickiego, co jest zgodne z duchem Programu Erasmus+ i jego założeniami integracyjnymi.